Jak się zmotywować? Top 20 pomysłów
Jak się zmotywować? Top 20 pomysłów
autorem artykułu jest Tomasz Zienkiewicz
Osiąganie celów nie jest kwestią "dyscypliny" - chodzi o utrzymanie motywacji i koncentracji na swoim celu. Powinno Ci się to udać, jeśli będziesz stosować się do opisanych poniżej rad.
Poniżej znajdziesz "Top 20" pomysłów i sposobów na to, jak samego siebie zmotywować do działania w słusznej sprawie.
Oto one. W odwróconej kolejnoÅ›ci - czyli „final countdown"...
#20: Śledź swój postęp
Najlepiej jeÅ›li zrobisz sobie tabelkÄ™, w której bÄ™dziesz zaznaczać codziennie swoje postÄ™py w drodze do każdego z celów. PosÅ‚uży Ci ona nie tylko jako źródÅ‚o informacji jak sobie radzisz, ale też zmotywuje CiÄ™ by dalej realizować swoje plany. Codzienne wypeÅ‚nianie tej tabelki motywuje do dziaÅ‚ania, bo w gÅ‚owie zapala siÄ™ kontrolka: „Lepiej zrobić to dzisiaj, jeÅ›li chcÄ™ zaznaczyć progress w tabelce". Niby jest to niewielka motywacja, ale uwierz, że dziaÅ‚a. Nieważne jak, ważne, żeby monitorować swoje postÄ™py i pozwolić sobie na sÅ‚odkÄ… chwilÄ™ dumy przy każdym postawionym „iksie" czy „ptaszku". PrzykÅ‚adowÄ… tabelkÄ™ znajdziesz tutaj
Bądź jednak przygotowany na to, że w Twojej tabeli znajdzie się kilka negatywnych znaczków. Nic nie szkodzi, zdarza się. Ważne, aby nie zniechęcać się tymi kilkoma potknięciami i dalej robić swoje. Zamiast załamywać ręce i narzekać, weź się w garść i nadrób stratę przed następną kontrolą.
#19: Nie wypływaj od razu na głęboką wodę.
ZaczynajÄ…c nowy program ćwiczeÅ„, czy ogólnie biorÄ…c siÄ™ za cokolwiek nowego, może w Tobie aż kipić pozytywna chęć do dziaÅ‚ania. Entuzjazm, podniecenie, optymizm... czujesz, jakbyÅ› mógÅ‚ przenosić góry. Ale jak ruszysz zbyt szybko – możesz zaliczyć „zimny prysznic", i w rezultacie zapaÅ‚ gwaÅ‚townie stygnie...
Ważna zasada, brzmi: jeÅ›li rozpiera ciÄ™ energia, gdy bierzesz siÄ™ do dziaÅ‚ania, i chcesz „iść na caÅ‚ość" - WYLUZUJ! Nie rób od razu wszystkiego, co masz w planie. Zamiast tego wykonaj na poczÄ…tek 50-75 procent zaÅ‚ożeÅ„, a nastÄ™pnie stopniowo i planowo zwiÄ™kszaj tÄ™ ilość. JeÅ›li na przykÅ‚ad zaczynasz biegać, i planujesz przebiegniÄ™cie jednorazowo 5 km, to zacznij od mniejszego dystansu, np. dwóch - i to przeplatajÄ…c bieg szybkim chodem. To zdrowsze na start i zyskasz pewność siebie, że masz jeszcze energiÄ™ na kolejne, dalsze kroki by zrealizować, a nawet przewyższyć swoje plany
#18: Dołącz do grupy, by utrzymać motywację.
Trzymając się tego przykładu z bieganiem - warto byś zaangażował się w tematycznych forach dyskusyjnych, jak bieganie.pl , biegajznami.pl. Podobnie przy rzucaniu palenia, zrzucaniu kilogramów, nauczaniu języka czy innych postanowieniach.
Dołączenie do forumowiczów pomoże Ci w wytrwałym dążeniu do celu. I nie chodzi tylko o samo poznawanie ludzi, którzy przechodzili bądź już przeszli przez to samo, co Ty. Istotne jest, że możesz omówić z nimi swoje postępy, zadać pytania i zyskać wsparcie, które pomoże Ci iść dalej. Jeśli szukasz odpowiednich grup, możesz rozpocząć na tym forum.
#17: Znajdź zdjęcie swojego celu
...i powieÅ› go w widocznym miejscu.
Wizualizacja celu, w dokładnie takiej postaci, w jakiej wyobrażasz go sobie (nieważne czy jest to podróż do Rzymu, nowy dom, ukończenie maratonu czy jeszcze coś innego) jest wspaniałym źródłem motywacji i pomocą przy realizacji zamierzeń. Większość ludzi to wzrokowcy, dlatego taki obrazek bardzo Ci się przyda.
Poszukaj odpowiedniego zdjęcia i umieść w takim miejscu, żebyś co chwila trafiał na to wzrokiem. Ustaw je na tapecie, postaw na biurku. To pomoże Ci skoncentrować się na Twoim celu. Pamiętaj - to ten właśnie cel mobilizuje Cię do działania na dłuższą metę! Jeśli zapomnisz o celu, stracisz motywację i dlatego właśnie dobrze mieć coś, co Ci będzie o nim ciągle przypominać.
#16: Raaazem, raaaazem.
NieÅ‚atwo samemu utrzymywać siÄ™ w ryzach. Dlatego jeÅ›li znajdziesz kogoÅ›, kto ma podobne cele i plany (sportowe, zawodowe itp.) spróbujcie dziaÅ‚ać wspólnie. Możesz też zachÄ™cić swojÄ… „druga poÅ‚owÄ™", rodzeÅ„stwo czy najlepszego kumpla i wspierać siÄ™ wzajemnie w swoich dziaÅ‚aniach. Wtedy nie ma znaczenia to, że dążycie do innych celów. KluczowÄ… sprawÄ… jest zachÄ™canie siÄ™ nawzajem do dziaÅ‚ania.
#15: Nie odkładaj na później! Do roboty!
Zdarza się, że nie masz najmniejszej ochoty żeby wyjść pobiegać, napisać ważny dokument czy zrobić cokolwiek innego, co miałeś na ten dzień w planach. Najgorsze, co możesz wtedy zrobić to wmawiać sobie, że jest to paskudnie trudne. Nie zastanawiaj się zbyt długo, po prostu weź się do roboty
Bez namysłu załóż buty, wyjdź i nie oglądaj się za siebie. Potem pójdzie już z górki. Bieganie okazuje się nie takie straszne, jakie się wydaje, gdy siedzisz w domu i o nim rozmyślasz. Może ta metoda wygląda banalnie, ale zawsze skutkuje. Im dłużej odwlekasz i zastanawiasz się kiedy zacząć - tym trudniej ruszyć z miejsca.
Jeśli to duże zadanie, to rozbij je na mniejsze kawałki i zabierz się natychmiast za pierwszy z góry.
#14: Zrób z tego przyjemność.
CzÄ™sto jest tak, że odkÅ‚adasz coÅ› ciÄ…gle „na zaÅ›", bo wydaje siÄ™ to nudne i mÄ™czÄ…ce. Wtedy spróbuj podejść do swojego zadania jak do czegoÅ›, co sprawia przyjemność. Nagle zaczniesz przyÅ‚apywać siÄ™ na tym, że nie możesz siÄ™ doczekać, kiedy znów siÄ™ za nie zabierzesz. A korzyÅ›ci z takiej sytuacji chyba nie muszÄ™ wymieniać. Trudny trick, ale wykonalny.
#13: Cierpliwość popłaca
Wiadomo, „Å‚atwiej powiedzieć, trudniej zrobić". Ale zbyt czÄ™sto oczekujemy natychmiastowych efektów. Tymczasem planować musisz na dÅ‚uższÄ… metÄ™. JeÅ›li zamierzasz schudnąć, możesz z poczÄ…tku zauważyć drobne spadki wagi, ale zrzucenie caÅ‚ego balastu trwa trochÄ™ dÅ‚użej. JeÅ›li chcesz wystartować w maratonie, też nie zbudujesz formy w tydzieÅ„. Po miesiÄ…cu nauki jÄ™zyka też nie poradzisz sobie z obejrzeniem obcojÄ™zycznego filmu (ba... nawet kreskówki). Kiedy nie widzisz od razu oczekiwanych rezultatów, nie dawaj za wygranÄ… - daj sobie wiÄ™cej czasu. Wytrwale zmierzaj do swojego celu, a efekty w koÅ„cu siÄ™ pojawiÄ….
#12: Krok po kroku
Czasami obierasz sobie dÅ‚ugoterminowy cel, który wydaje siÄ™ przerastać i przytÅ‚aczać. Wtedy szybko tracisz motywacjÄ™, usypia CiÄ™ myÅ›l, że masz jeszcze kilka miesiÄ™cy (lub jeszcze wiÄ™cej) na wziÄ™cie siÄ™ do roboty, tymczasem pozornie dÅ‚ugi czas niepostrzeżenie ucieka i budzisz siÄ™ z przysÅ‚owiowym nożem na gardle. Kojarzysz syndrom studenta? Tak dÅ‚ugo odkÅ‚ada naukÄ™ (bo tyyyyle jeszcze zostaÅ‚o czasu do egzaminu), aż budzi siÄ™ 2 noce przed sesjÄ…: „jasna cholera, nic siÄ™ nie uczyÅ‚em!". Nie jest Å‚atwo utrzymać przez dÅ‚uższy czas koncentracjÄ™ na nadrzÄ™dnym celu. Co wtedy zrobić? Rozbij go na krótkie etapy, które możesz pokonywać i „odfajkowywać", w regularnych odstÄ™pach czasu.
„jak zjeść caÅ‚ego sÅ‚onia?.... po kawaÅ‚ku :)”
Przy okazji: syndrom studenta to doskonała ilustracja zasady Parkinsona.
#11: Nagradzaj się, i to często
Zarówno za drobne, jak i wiÄ™ksze sukcesy. Poprzedni punkt wyjaÅ›nia, jak zrealizować dÅ‚ugofalowy plan stopniowo pokonujÄ…c mniejsze kroki. Teraz dodajmy, że każde z tych maÅ‚ych osiÄ…gnięć zasÅ‚uguje na docenienie. Zrób dokÅ‚adnÄ… listÄ™ swoich dÅ‚ugo- i krótkoterminowych planów i zapisz przy każdym z nich odpowiedniÄ… nagrodÄ™. „OdpowiedniÄ…", czyli
1) proporcjonalną do osiągnięcia (nie funduj sobie wycieczki na Kanary za przebiegnięcie dwóch kilometrów czy skończenie raportu...)
2) zgodne z głównym celem Twoich działań - jeśli chcesz schudnąć, nie nagradzaj męczącego treningu na siłowni bezą ani kremówką... chyba nie chcesz strzelać do własnej bramki?
#10: Poszukaj inspiracji
To, co inspiruje, działa też motywująco, a może to być wszystko: blog, forum czy inna strona, rodzina, znajomi, książka, muzyka, zdjęcie, film... wystarczy chwilę poszukać.
#9: Znajdź trenera, zapisz się na kurs
To pomoże Ci zacząć działać, a potem systematycznie kontynuować to, co zacząłeś. Nie jest to może najtańszy sposób na utrzymanie motywacji, ale za to skuteczny, a poza tym możesz go zastosować w różnych dziedzinach. A jeśli dobrze poszukasz, to może uda Ci się zapisać na treningi czy kurs taniej, niż myślałeś. A może ktoś z Twoich przyjaciół może polecić Ci po znajomości dobrego trenera albo doradcę/nauczyciela etc.?
Tylko jedno ale: nie mów sobie: „nie zacznÄ™ dopóki kogoÅ› nie znajdÄ™" - to jedynie paskudna wymówka.
#8: „Czemu chcesz osiÄ…gnąć cel?"
Znajdź powody swojego działania i zapisz je. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę robisz to, co robisz i... zanotuj i przeanalizuj swoje wnioski. Jeśli np. podejmujesz się czegoś dla swoich bliskich, zwykle starasz się bardziej, niż robiąc coś wyłącznie dla własnej korzyści. Nie znaczy to, że działanie tylko dla siebie jest złe, niemniej powinieneś pracować w imię czegoś, na czym NAPRAWDĘ BARDZO ci zależy, dla słusznych celów.
#7: Uświadom sobie, co Cię zniechęca i przygotuj się na to
Czasem trafiasz na osoby, rzeczy czy sytuacje, które odciÄ…gajÄ… CiÄ™ od tego, co istotne, ale zwykle nie zdajesz sobie z tego sprawy. Dobrze jest umieć rozpoznawać takie przypadki, żeby skutecznie sobie z nimi radzić. Aby nauczyć siÄ™ tego, miej przy sobie przez caÅ‚y czas karteczkÄ™ i notuj każde odwodzÄ…ce CiÄ™ od dziaÅ‚ania zdarzenie. To prosta i efektywna metoda na „odkrycie" czyhajÄ…cych na każdym kroku pokus. A wtedy możesz Å›wiadomie je omijać i nie ulegać im.
#6: Nigdy nie odpuszczaj dwóch dni z rzędu
JesteÅ›my tylko ludźmi i zdarza siÄ™, że dzieÅ„ „umknie" Ci niepostrzeżenie. Ale jeÅ›li już tak siÄ™ zdarzy i nastÄ™pnego dnia znów nie czujesz siÄ™ na siÅ‚ach do dziaÅ‚ania... powiedz stanowczo NIE! Nie trać dwóch dni pod rzÄ…d! Zamiast „wymiÄ™kać" weź siÄ™ do pracy, a jeszcze bÄ™dziesz sam sobie dziÄ™kować. 2 dni z rzÄ™du to za dużo, bo z 2 zrobisz 3, potem 4... i tyle z Twojej realizacji upragnionego celu zobaczysz.
#5: Wizualizacja celu, codziennie przynajmniej przez 5 minut
Wiem, to trochÄ™ z tej dziaÅ‚ki „magiczne brednie", ale uwierz że to dziaÅ‚a. Już niejedne badania na ten temat robili. Nie tylko MaÅ‚ysz wizualizowaÅ‚ sobie sukcesy :)
Wyobrażaj więc sobie swój upragniony sukces z jak najdrobniejszymi szczegółami. Zamknij oczy i wyobraź sobie dokładnie tę chwilę, gdy już osiągniesz cel, spróbuj poczuć ją wszystkimi zmysłami. Kiedy i gdzie to nastąpi? Jak będziesz wyglądać? Jak będziesz ubrany? Obraz musi być tak dokładny i realistyczny, jak to tylko możliwe. Kiedy raz Ci się uda, powtarzaj to codziennie, poświęć temu chociaż chwilę. Tylko w ten sposób uda Ci się podtrzymać motywację płynącą z tego źródła.
#4:Załóż dziennik swoich postępów
Regularnie prowadzone notatki mogą działać bardzo mobilizująco. Twój dziennik powinien zawierać, oprócz suchych opisów działań, Twoje przemyślenia i spostrzeżenia na ich temat, a także dotyczące towarzyszących im odczuć czy też popełnionych błędów. Nie odkładaj nic na później - kolejne wpisy rób zaraz po ukończeniu planu na dany dzień!
#3: Wytwórz atmosferę przyjacielskiej rywalizacji
Współzawodnictwo leży w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu w naturze każdego. Wykorzystaj to, aby dać sobie „kopa" do dziaÅ‚ania. JeÅ›li należysz do grupy dążącej do podobnych celów, lub po prostu masz „towarzysza broni", to nic nie zmobilizuje Was do pracy tak skutecznie, jak pozytywna rywalizacja. Sprawdźcie, kto przebiegnie najwiÄ™cej kilometrów albo zaoszczÄ™dzi najwiÄ™cej pieniÄ™dzy w najbliższym miesiÄ…cu. PamiÄ™tajcie tylko, żeby ustalić takie kryteria, które wszystkim dajÄ… równe szanse. I oczywiÅ›cie nie zapominajcie o wspieraniu siÄ™ nawzajem.
#2: Złóż publiczną obietnicę
To zawsze działa. Załóż bloga i śmiało ogłoś : "do tego i tego dnia osiągnę to, to i to." I daj z siebie wszystko, żeby dotrzymać obietnicy! Przecież ludzie patrzą :). Daleko nie musisz szukać: możesz wpisać swoje postanowienie w tym wątku.
#1:Zawsze myśl pozytywnie
Odrzucaj wszystkie zÅ‚e przeczucia. Kontroluj swoje myÅ›li, i wsÅ‚uchuj siÄ™ w swój gÅ‚os wewnÄ™trzny. Masz go tak jak każdy, ale pewnie rzadko go sÅ‚uchasz. Pora to zmienić! JeÅ›li sÅ‚yszysz negatywne myÅ›li, natychmiast powiedz im „stop", wyrzuć je z gÅ‚owy i zastÄ…p pozytywnymi. Bo pozytywne myÅ›lenie potrafi zdziaÅ‚ać cuda!
Tekst zainspirowany artykułem z zenhabits.net
--
www.dlasiebie.pl - społeczność i forum pasjonatów rozwoju osobistego, właściwej kariery i niezależności finansowej
zapraszam,
Tomasz Zienkiewicz
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Co łączy Britney i Dodę
Praktyczny Poradnik Procesowy
Przyszłość telewizji naziemnej w standardzie HD - dysku
Kopciuszek naszych czasów
Katalog Department of Virtuosity